Kariyer MEDIAROOM

Gümrük güvenliği - gümrük düzenlemelerine sıkı sıkıya bağlı kalmak

Uluslararası terörle mücadelede, gümrük yetkilileri yasal düzenlemeleri sıkılaştırdı. Diğer şeylerin yanı sıra, şirketleri güvenilir iş ortakları olarak sınıflandıran C-TPAT gibi iş ortaklığı programları aracılığıyla önceden bir gümrük verisi duyurusu yaparlar. Sertifika sahibi olarak gümrük makamlarında bireysel bağlantılarımız olduğu için, mallarınızın dilediğiniz ülkeye daha hızlı gönderilmesine yardımcı oluyoruz.

ABD’ye ihracat sıkı güvenlik tedbirlerine tabidir

Küresel terörizme karşı sayısız ambargo ile ABD, özellikle ithalat için büyük gümrük engelleri oluşturdu. Bazı kişilere ve kuruluşlara karşı korunuyorlar veya terörist grupların finansal kaynaklarını kurutmayı amaçlıyorlar. Bu; yasak ülkeler, şirketler ve bireylerin ABD tarafından “kara listeye alınmış” olduğu anlamına gelir. Terörist grupların bir listesi AB Yönetmeliği 881/2002’de, “Taliban Yönetmeliği” diye bilinen ise AB Yönetmeliği 2580/2001’de bulunabilir.

DACHSER gümrük güvenliğine genel bakış:

  • Düzenli yoğun eğitim alan deneyimli çalışanlar  
  • İthalatçı Güvenlik Dosyalama (ISF) konusunda uzun yıllara varan deneyim  
  • Temmuz 2008'den bu yana AEO (Yetkili Ekonomik Operatör) olarak kabul görür.  
  • ABD’ye ithalatınızın düzgün işlemesi  
  • Yerel bağlantı kişileriyle doğrudan temas

10+2 kuralı olmadan ABD’ye hiçbir mal giremez

İhracatınızın ayrıntılı bir biçimde incelenmesi, ABD’deki katı güvenlik düzenlemelerinin kaçınılmaz bir sonucudur. Mallarınızın onaylanması, İthalatçı Güvenlik Dosyasına (ISF) bağlıdır. 10 + 2 denilen kurala göre, tanımlı on kayıt, geminin kalkış limanından ayrılmasından en az 24 saat önce, elektronik olarak ABD Gümrüklerine iletilmelidir. Hatalı, geç veya eksik başvurular 2.500 ABD doları ile 5.000 ABD doları arasında para cezasına çarptırılacaktır. Özellikle eksik dosyalarda, bir ABD limanında sevkiyatınızı zaman alıcı ve ödeme gerektiren bir gümrük kontrolüne tabi tutma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bir AEO olarak ithalatınızı kolaylaştırıyoruz

Amerikan gümrüklerinde ithalatınızın güvenli olduğunu belgelemek için sizi çeşitli seviyelerde destekliyoruz. Öncelikle bizim itibarımızdan yararlanacaksınız 
AEO (Yetkili Ekonomik Operatör) statüsü, güvenlikle ilgili gümrük kontrollerini kolaylaştırır. Böylece ürünleriniz için güvenli bir tedarik zinciri sağlarız.

Malların ABD’ye sorunsuz taşınması

Formalitelerle uğraşmaya gelince de sizin için doğru iş ortağıyız. Kayıtlı bir “evrak aracısı” olarak DACHSER, 2009’dan bu yana çok sayıda müşteri adına çalışmaktadır. Çalışanlarımız ABD gümrük otoritelerinin yönetmelik ve süreçlerini en küçük ayrıntısına kadar bilirler. Verileri gönderirken, sevkiyat verilerinizi güvenli bir şekilde iletmek için ABD Gümrüğü tarafından test edilen web tabanlı bir platform kullanıyoruz. 

Bizim servisimizle ithalatınız ABD’ye güvenli biçimde ulaşır. Profesyonel ve rutin evrak işlemleri bilgimiz, ABD işlerinin tamamını sorunsuz bir şekilde yürütmemize ve kötü sürprizleri en başından ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Mallarınızın nakliyesini başka bir servis sağlayıcı aracılığıyla yaptığınız durumda da evrak işlerini de üstlenebiliriz. Yerel DACHSER şubenizdeki bağlantı kişiniz size daha ayrıntılı bilgi vermekten memnuniyet duyacaktır.